آشنایی با فرآیند های پلیمری – جلسه دوم: ترمو فرمینگ

به منظور رشد روزافزون صنعت پلاستیک٬ بسیاری از فرآیند های تولید انواع پلاستیک ها٬ اختراع شدند. ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) یکی از آن ها است.


مقدمه
به منظور رشد روزافزون صنعت پلاستیک٬ بسیاری از فرآیند های تولید انواع پلاستیک ها٬ اختراع شدند. ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) یکی از آن ها است.
ترموفرمینگ یک فرآیند برای شکل دهی ورقه های پلاستیک گرمانرم ( thermoplast) به صورت اشکال سه بعدی می باشد . به این صورت که فرآیند هایی که در ادامه این مطلب ذکر می شود ٬ به اشکال مختلف تبدیل می شود.
در ابتدا ترموفرمینگ یک عملیات دستی بود که برای مصارف خاص و محدود و تنها با یک سری مواد خاص مورد استفاده قرار می گرفت . اما با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی ٬ ترموفرمینگ پیشرفت کرد و تا حال یکی از بهترین تکنولوژی ها از لحاظ کاربردی و اقتصادی است.

در دنیای حال حاضر و با وجود پیشرفت سریع تحقیقات و محصولات ٬ مصرف کنندگان بیشتر با تامین کنندگان عمده رزین ٬ سازندگان تجهیزات اصلی و اکسترودر های ورق سخت با تکنولوژی بالا ٬ سیستم های پلاستیک چندلایه که برابر و یا حتی بهتر از مواد سنتی است ٬ کار می کنند . ترموفرمینگ امروزه برای کاربردهای مهندسی بکار می رود که تنها چند دهه قبل ٬ این کاربردها غیر ممکن به نظر می رسیدند . ترموفرمینگ در مقایسه با مدرن ترین ماشین آلات ٬ نه تنها سرعت را بالا برده است ٬ بلکه کیفیت و دقت قالب را نیز بهبود بخشیده است.
در کنار کاربرد های سنتی ٬ ترموفرمینگ سهم انبوهی از بازار بسته بندی ٬ مخصوصا صنعت بسته بندی مواد غذایی را با فناوری شکل دهی فشاری ٬ تحت الشعاع قرار داده است.

تعریف

یک فرآیند شکل دهی ثانویه است که به کمک آن ورق های پلاستیکی شکل دهی می شوند. ظروف بزرگ بسته بندی و اجزای آنها را می توان به آسانی با استفاده از این روش تولید کرد. در ترمو فرمینگ ابتدا ورق ترموپلاستیک تا دمایی که نرم و شکل پذیر شود حرارت می بیند، البته دما نباید آنقدر بالا رود که ماده جریان یابد و ذوب شود و سپس با قالب خنک فرمدهی می شوند.در پایان فرآیند باید کمی صبر کرد تا پلاستیک سرد شود. تا در هنگام جدا کردن قطعه ٬ ابعاد قطعه بهم نخورد .گاهی هم از تکنیک هایی استفاده می شود که عملیات خنک کنندگی رو سریع تر انجام دهند مثلا از جریان آب سرد در داخل قالب استفاده می شود. اغلب مواد ترموپلاستیک از قبیل مواد تک لایه و چند لایه قابل ترمو فرم شدن می باشند. تولید ظروف چند لایه با خواص ویژه را نیز می توان با هزینه اندک با این روش تولید کرد. دستگاه ترمو فرم اتوماتیک را می توان به عنوان جایگزینی برای قالب گیری تزریقی ظروف دهانه باز استفاده کرد. در این روش از وسایل مکانیکی، خلاء، فشار و یا ترکیب آنها برای شکل دهی به پلاستیک استفاده می شود.

برای دانلود (جلسه دوم : ترموفرمینگ) روی تصویر زیر کلیک نمائید

download


مطالب بیشتر...

برای دانلود جزوه آموزشی (اصول تعمیر و نگهداری: درس سی سوم) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.

استاندارد پلاستیک داخلی سری یازدهم مجموعه ای از استاندارد های مرتبط و کاربردی با صنایع تولید پلاستیک می باشد. این استانداردهای داخلی را به راحتی دانلود نمایید.

برای دانلود جزوه آموزشی (آشنایی با فرآیند های پلیمری – جلسه یازدهم: Rotational Molding 2) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.

برای دانلود جزوه آموزشی (استفاده اقتصادی ازدیگ بخار با سوخت نفت) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.