آشنایی با فرآیند های پلیمری – جلسه دوم: ترمو فرمینگ

به منظور رشد روزافزون صنعت پلاستیک٬ بسیاری از فرآیند های تولید انواع پلاستیک ها٬ اختراع شدند. ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) یکی از آن ها است.


مقدمه
به منظور رشد روزافزون صنعت پلاستیک٬ بسیاری از فرآیند های تولید انواع پلاستیک ها٬ اختراع شدند. ترموفرمینگ (شکل دهی حرارتی) یکی از آن ها است.
ترموفرمینگ یک فرآیند برای شکل دهی ورقه های پلاستیک گرمانرم ( thermoplast) به صورت اشکال سه بعدی می باشد . به این صورت که فرآیند هایی که در ادامه این مطلب ذکر می شود ٬ به اشکال مختلف تبدیل می شود.
در ابتدا ترموفرمینگ یک عملیات دستی بود که برای مصارف خاص و محدود و تنها با یک سری مواد خاص مورد استفاده قرار می گرفت . اما با پیشرفت سریع علم و تکنولوژی ٬ ترموفرمینگ پیشرفت کرد و تا حال یکی از بهترین تکنولوژی ها از لحاظ کاربردی و اقتصادی است.

در دنیای حال حاضر و با وجود پیشرفت سریع تحقیقات و محصولات ٬ مصرف کنندگان بیشتر با تامین کنندگان عمده رزین ٬ سازندگان تجهیزات اصلی و اکسترودر های ورق سخت با تکنولوژی بالا ٬ سیستم های پلاستیک چندلایه که برابر و یا حتی بهتر از مواد سنتی است ٬ کار می کنند . ترموفرمینگ امروزه برای کاربردهای مهندسی بکار می رود که تنها چند دهه قبل ٬ این کاربردها غیر ممکن به نظر می رسیدند . ترموفرمینگ در مقایسه با مدرن ترین ماشین آلات ٬ نه تنها سرعت را بالا برده است ٬ بلکه کیفیت و دقت قالب را نیز بهبود بخشیده است.
در کنار کاربرد های سنتی ٬ ترموفرمینگ سهم انبوهی از بازار بسته بندی ٬ مخصوصا صنعت بسته بندی مواد غذایی را با فناوری شکل دهی فشاری ٬ تحت الشعاع قرار داده است.

تعریف

یک فرآیند شکل دهی ثانویه است که به کمک آن ورق های پلاستیکی شکل دهی می شوند. ظروف بزرگ بسته بندی و اجزای آنها را می توان به آسانی با استفاده از این روش تولید کرد. در ترمو فرمینگ ابتدا ورق ترموپلاستیک تا دمایی که نرم و شکل پذیر شود حرارت می بیند، البته دما نباید آنقدر بالا رود که ماده جریان یابد و ذوب شود و سپس با قالب خنک فرمدهی می شوند.در پایان فرآیند باید کمی صبر کرد تا پلاستیک سرد شود. تا در هنگام جدا کردن قطعه ٬ ابعاد قطعه بهم نخورد .گاهی هم از تکنیک هایی استفاده می شود که عملیات خنک کنندگی رو سریع تر انجام دهند مثلا از جریان آب سرد در داخل قالب استفاده می شود. اغلب مواد ترموپلاستیک از قبیل مواد تک لایه و چند لایه قابل ترمو فرم شدن می باشند. تولید ظروف چند لایه با خواص ویژه را نیز می توان با هزینه اندک با این روش تولید کرد. دستگاه ترمو فرم اتوماتیک را می توان به عنوان جایگزینی برای قالب گیری تزریقی ظروف دهانه باز استفاده کرد. در این روش از وسایل مکانیکی، خلاء، فشار و یا ترکیب آنها برای شکل دهی به پلاستیک استفاده می شود.

برای دانلود (جلسه دوم : ترموفرمینگ) روی تصویر زیر کلیک نمائید

download


مطالب بیشتر...

Blogs Bonanza Megaways Slot Online From Big-time Playing Spela Bonanza Megaways Gratis We Demoläge Big Bass Bonanza Megaways Review Realization The new profits from the Incentive Bullet should be gambled 40x ahead of they are converted into actual cash to possess detachment. Added bonus money wagers bring extra money payouts, since the carry out bets […]

برای دانلود جزوه آموزشی (اصول تعمیر و نگهداری: درس شانزدهم) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.

Content Yankees Against Athletics Projections: Excellent Picks Also to Gambling Offers How much Dollars Do Sports betting Render Your Ct? Finest Gambling Benefits This one Calendar month Lakers Vs Warriors, Bucks Against Mesh: Nba Choices When it comes to Time Openers Features Ideal 4 Team How should Complimentary Wagers Programs Function? Nowadays, all other gamblers […]

برای دانلود جزوه آموزشی (آشنایی با شیرهای فوران گیر) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.