آشنایی با فرآیند های پلیمری – جلسه پنجم: ژل های پلیمری و برداشت نفت

برای دانلود جزوه آموزشی (آشنایی با فرآیند های پلیمری – جلسه پنجم: ژل های پلیمری و برداشت نفت) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.


واژگان تخصصی
 سنگ مخزن:
سنگی تراوا و متخلخل است علت تخلخل آن برای داشتن فضای کافی برای نگهداری هیدروکربن ها و تراوایی آن برای قدرت عبور و حرکت دهی هیدروکربن ها به طرف چاههای نفت که این از مهمترین عوامل است.
مخازن معمولاً از ماسه سنگ و یا سنگ آهک است. ماسه سنگ دارای تراوای بالایی است و جزء مخازن خوب است. ولی بعضی مخازن از جنس سنگ آهک است با تراوایی بالا علت این امر وجود شکافهایی در این مخازن که باعث شده تراوایی سنگ مخزن ما بالا بیایید.

اما به علت اختلاف فاز تر و غیر تر در انواع گوناگون مخازن کیفیت مخزنی نیز متفاوت خواهد بود. در مخازن ماسه ای فاز تر نفت ولی در آهکی آب می باشد. بنابراین در مخازن ماسه ای نفت با فشار تمایل به خروج از مخزن را داشته در صورتی که این مسئله در مخازن آهکی کاملا متفاوت بوده و این آب است که تمایل دارد با فشار خارج شود.

 پوش سنگ: (cap rock)
این سنگ برخلاف سنگ مخزن از تراوایی و تخلخل بسیار پایین برخوردار است که مانع فرار نفت از طرف این سنگ است. پوش سنگ می تواند در بالا و یادر اطراف سنگ مخزن وجود داشته باشد و بر اساس نوع مخزن اشکال متفاوتی را دارا باشد. در ایران بهترین پوش سنگ در مناطق نفت خیز جنوب سازند گچساران می باشد

تله های نفتگیر(Oil Traps) :
نفتگیر را می توان ظرفی در زیرزمین در نظر گرفت که نفت و سیالات در آن محبوس شده و پوش سنگ مانع از حرکت آن به سمت بالاتر شده است.

برای دانلود (جلسه پنجم : ژل های پلیمری و برداشت نفت) روی تصویر زیر کلیک نمائید

download


مطالب بیشتر...

за это время игровое убежище охарактеризовало себя со лучшей стороны. Тут инвесторы различных годов все отыщут для себя развлечение. В остальном безвыездно вконец быстро и спокойно с целью инвесторов. Задачка игрока поймать бонусные коды и купоны, затем активизировать их в азартном клубе. Тут можно найти и рулетки, и карточные зрелище. Но главной сегмент занимают слоты, […]

استاندارد پلاستیک داخلی سری چهاردهم مجموعه ای از استاندارد های مرتبط و کاربردی با صنایع تولید پلاستیک می باشد. این استانداردهای داخلی را به راحتی دانلود نمایید.

Casinos online offer free bonuses. It is often found in the form of special deals that are offered to new players on a site. New members are often overwhelmed with all the choices offered, which is why it is important that you know what bonuses you can receive as soon as you sign up to […]

برای دانلود جزوه آموزشی (بررسی معادلات حالت) از لینک قرار داده شده در این نوشته استفاده نمایید.