آینده ای بدون نفت، پلیمرهای مبتنی بر گیاهان

امروزه پلیمرها از جایگاه ویژه‌ای در صنعت برخوردار هستند و توانسته‌اند جایگزین مواد سنتی شوند. در کنار این توسعه و کاربرد فراوانی که پیدا کرده اند، تأمین و تولید پلیمرها و پلاستیک مطرح می‌شود.


امروزه پلیمرها از جایگاه ویژه‌ای در صنعت برخوردار هستند و توانسته‌اند جایگزین مواد سنتی شوند. در کنار این توسعه و کاربرد فراوانی که پیدا کرده اند، تأمین و تولید پلیمرها و پلاستیک مطرح می‌شود. پلیمر‌هایی که از مشتقات نفتی تولید شده‌اند و از آن جایی که نفت یک منبع محدود است، نگرانی‌هایی را برای تولیدات پلیمری و پلاستیکی ایجاد کرده است. از این رو محققان در صدد جایگزینی مواد اولیه پلیمر‌ها با مواد دیگری هستند. یکی از این گزینه‌های جایگزینی، استفاده از روغن‌های گیاهی است.

پلیمر های گیاهی جدید جایگزین الیاف مصنوعی

نئوپرون ها بعنوان پوششی مناسب در حفظ گرمای بدن موج سواران در آب شناخته شده است.اما تولید آن دوستدار محیط زیست نیست چرا که مواد اولیه آن از نفت یا سنگ آهک مشتق می شود که به معنای محصولات جانبی استخراج شده از حفاری ها است.ازینرو در تلاش در جهت هرچه سبز تر (دوستدار محیط زیست)شدن لباس های شنا پاتاگونیا خط تولید سبز و گیاهی خود برای تولید لباس های شنا که حالت الاستیک نیز داشته باشند را آغاز کرده است.
البته ٬ اگرچه پلیمر جدید در حد مطلوبی انعطاف پذیر است اما برای بهبود خاصیت الاستیک آن و افزایش مقاومت در برابر اشعه UV به آن مقداری الیاف الاستیک مصنوعی نیز می افزایند.

در این زمینه Hub Hubbard مدیر توسعه پاتاگونیا می گوید : ما باید به این واقعیت آگاه باشیم که لباس های شنا ساخته شده از الیاف مصنوعی و نئوپرن بر منابع نفتی متکی هستند و ازینرو به مواد تجدید ناپذیر بدل می گردند.

برای این تولیدات شش رتبه بندی حرارتی مختلف ارائه خواهد شد که از ۰ درجه سانتیگراد تا ۳۲ درجه را در بر میگیرد همپنین یک زیپ در جلوی این لباس ها قرار گرفته که با باز کردن و بستن آن کشش و انعطاف حرکتی بهتری را برای پوشنده لباس فراهم میکند. قیمت لباس هایی از این دست که وارد بازار آمریکا و ژاپن خواهد شد از ۲۹۹ دلار تا ۳۲۹ دلار قیمت گذاری شده است.


مطالب بیشتر...

پلاستیک‌ها جهت ساخت طیف وسیعی از محصولات مصرفی مانند ظروف آشامیدنی و غذایی، کیسه‌های زباله و مواد غذایی، اسباب بازی‌های کودکان و بطری‌های مختلف به کار می‌روند.

فرا رسیدن بهار طبیعت را به شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می‌نمائیم و از درگاه خالق هستی برایتان سلامتی، سعادت و بهروزی را خواستاریم.

اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS) یک پلاستیک ارزان قیمت مهندسی است که جزء پلاستیکهای گرمانرم بوده و دارای ساختاری آمورف می باشد.

پلیمرهایی که در ساخت فوم استفاده می شوند به طور کلی به دو دسته گرما نرم و گرما سخت تقسیم می شوند و نحوه تولید آنها متفاوت است.